Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Vy mě zajímáte, sousede

Čím okouzlila malá moravská obec tým prince Charlese

30A_stransky_R11_2010_n.jpg
30A_stransky_R11_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Při pohledu do údolí to rozhodně nevypadá, že zrovna tady číhá budoucnost. Mezi několika desítkami domů dvousethlavé obce Hostětín obklopené malebnými kopci Bílých Karpat se rozlézá bílý kouř stoupající z komínů. Na stráni za vsí jsou sice vidět solární panely – ale ty už dneska vlastní kdekdo. Kromě toho, že si tady návštěvník připadá jako na konci světa, nenabízí Hostětín nic zvláštního. Britská ambasáda v Praze má ovšem úplně jiný názor. Právě na toto místo těsně u slovenské hranice má za týden dorazit muž číslo jedna britské královské rodiny, princ Charles. Celebrita mezi šlechtici při svých cestách po světě hlásá evangelium trvale udržitelného rozvoje a svými návštěvami podporuje místa, kde se něco takového daří. A ambasáda po důkladných rešerších desítek českých obcí vybrala kromě povinných měst Praha a Brno právě Hostětín. Obec je zajímavá hlavně tím, že se tady začaly budovat projekty šetrné k přírodě už v době, kdy to ještě zdaleka nebylo v módě (a kdy nebylo snadné sehnat peníze na jejich rozjezd). Místní si teď pochvalují, že se jim úsilí vyplatilo. Na návsi je příjemně, obyvatelé ušetří za teplo a do Hostětína se hrnou lidé z širokého okolí, kteří tady hledají návod, jak zlepšit své vlastní domovy.

Místo k likvidaci
„Jsem dost naštvanej,“ vítá nás starosta Robert Janota v nově zateplené budově obecního úřadu. Víc než blížící se královskou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte