30A_stransky_R11_2010_n.jpg
30A_stransky_R11_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Při pohledu do údolí to rozhodně nevypadá, že zrovna tady číhá budoucnost. Mezi několika desítkami domů dvousethlavé obce Hostětín obklopené malebnými kopci Bílých Karpat se rozlézá bílý kouř stoupající z komínů. Na stráni za vsí jsou sice vidět solární panely – ale ty už dneska vlastní kdekdo. Kromě toho, že si tady návštěvník připadá jako na konci světa, nenabízí Hostětín nic zvláštního. Britská ambasáda v Praze má ovšem úplně jiný názor. Právě na toto místo těsně u slovenské hranice má za týden dorazit muž číslo jedna britské královské rodiny, princ Charles. Celebrita mezi šlechtici při svých cestách po světě hlásá evangelium trvale udržitelného rozvoje a svými návštěvami podporuje místa, kde se něco takového daří. A ambasáda po důkladných rešerších desítek českých obcí vybrala kromě povinných měst Praha a Brno právě Hostětín. Obec je zajímavá hlavně tím, že se tady začaly budovat projekty šetrné k přírodě už v době, kdy to ještě zdaleka nebylo v módě (a kdy nebylo snadné sehnat peníze na jejich rozjezd). Místní si teď pochvalují, že se jim úsilí vyplatilo. Na návsi je příjemně, obyvatelé ušetří za teplo a do Hostětína se hrnou lidé z širokého okolí, kteří tady hledají návod, jak zlepšit své vlastní domovy.

Místo k likvidaci
„Jsem dost naštvanej,“ vítá nás starosta Robert Janota v nově zateplené budově obecního úřadu. Víc než blížící se královskou…

2010_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte