Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česká inteligence

Dělat to jinak

57_R11_2010_n.jpg
57_R11_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Profesí byl uměleckým kritikem, tato škatulka však o podstatě jeho myšlení říká jen velice málo. Směřovalo do mnohem širšího než jenom oborového světa. Myšlenky, které Chalupeckého napadaly mezi obrazy a sochami, pojmenovávaly to nejpodstatnější z obecné lidské situace jeho doby.

Jako mladík začal roztrpčením nad moderním světem: zbavilo člověka jeho někdejší jednoty a rozpoltilo ho na dvě části, prázdné vědomí a nevědomé žití. To první člověku zaplňuje život událostmi, obsah života však určuje to druhé. Má však nějaký smysl plakat nad tím, že lidské vědomí a nevědomí spolu nekomunikují? Chalupecký mínil, že ne, zvlášť když objevil jedno – podle něho poslední – území, kde k výměně energií nadále dochází. Kvalitní, tvůrcem do hloubky prožitá tvorba podle něj ukazuje, že obnovená jednota nejenže je žádoucí, ale i možná.

Chalupecký žil v době, kdy vize kultury jako náplně života, zastávaná ještě otcovskou generací, tála pod nohama každý den. Z principu všeho transmutovala do jedné z mnoha oddechových aktivit. Ve snaze zachránit alespoň její špičkovou část, umění, obehnali ji odborníci, umělečtí historici, plotem, skrz nějž vpouštěli jenom poučené a vyvolené. Umění se tím od diváka vzdálilo a ztratilo ambici, kterou kdysi sdílelo s náboženstvím: člověka zasáhnout, změnit, nebo ho dokonce slovy Chalupeckého opětně vnitřně scelit, „dovést nevědomé a polovědomé do jasu vědomí“.

[image id="124472870…

2010_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte