Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Vzhůru na banky

Půldruhého roku po kolapsu finančních trhů se v Americe i Evropě rodí plány na jejich regulaci

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Když nedávno vyšlo najevo, že bankéři z Wall Street si na bonusech rozdělí dvacet miliard dolarů (což dělá na hlavu více než 100 tisíc dolarů), Američané i jejich prezident Barack Obama se naštvali. Obama se právě proto jen tak nevzdá svých iniciativ, které jsou bankéřům proti srsti, a přísnější regulace bank se už delší dobu připravuje i v Evropě.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Na jedné straně jsou štědré bonusy známkou toho, že většina bank se z finanční krize poměrně rychle oklepala. Nedokázaly by to však bez pomoci stovek miliard, které do nich nalily státy – a byly to peníze daňových poplatníků, kteří jsou dnes pohoršeni vysokými odměnami bankéřů. Na druhé straně trpká zkušenost s krizí nedá politikům spát a postupně se připravují změny regulace, které mají snížit riziko případné další pohromy. Jaká budoucnost tedy čeká finanční trhy?

Pryč s molochy
Barack Obama si osvojil návrh Paula Volckera, bývalého šéfa Fedu, který chce zamezit tomu, aby banky přerostly v příliš velké kolosy. Jejich případný kolaps by totiž ohrozil celou ekonomiku a státům nezbývá než svými penězi bankám pomoci, jako to udělal v roce 2008. Dalším cílem je omezit rozsah finančních aktivit (zejména rizikovějších obchodů) těch bank, které jsou pod dohledem a tím částečně i pod ochranou státu. I zkušenost z Evropy totiž ukazuje, že pronikání komerčních bank do oblasti…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].