Zákaz neonacistické Dělnické strany dal novou energii i tuzemské debatě o rozehnání komunistů. Verdikt nad „nácky“ přitom trochu překvapivě berou jako posilu svého stanoviska stoupenci i odpůrci zákazu KSČM.

Pravidla rozpuštění
Podle ministra Michaela Kocába či senátora Jaromíra Štětiny, kteří se dlouhodobě snaží dostat zdejší komunisty na lavici obžalovaných před správní soud, ukázal rozsudek, že „to jde“.

Podle právníků se však stal spíše pravý opak. „Rozsudek k Dělnické straně vlastně stanoví, co musí strana ,splnit‘, aby mohla být rozpuštěna,“ říká advokát Tomáš Sokol, který s vládou připravoval žalobu na Dělnickou stranu. „A KSČM to nesplňuje.“ Někteří právníci navíc říkají, že laťku soud nastavil již před rokem, v rozsudku, kterým napoprvé rozpuštění Dělnické strany odmítl. „Nejde jen o slova a o program, ale o to, nakolik program uskutečňují a jakými způsoby,“ říká Ladislav Vyhnánek z Právnické fakulty Masarykovy univerzity. A jelikož se vládě při prvním pokusu nepodařilo prokázat propojení partaje s neonacisty páchajícími násilí, nedokázala u soudu obhájit tezi, že Dělnická strana chápe násilí jako prostředek politického boje, čímž zásadně porušuje tuzemskou ústavu. Při druhém pokusu už se to vládě prokázat podařilo. „Dělnická strana byla rozpuštěna proto, že kromě svého agresivního…

2010_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1563

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte