Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Ve světovém oceánu působí tři tisíce malých plovoucích robotů Argo. Pomalu se noří do hloubky kolem dvou kilometrů a pak pomalu vystoupají na hladinu. Celou dobu měří teplotu a salinitu. Data pak vyšlou přes satelit do řídicího centra. Měření probíhají od roku 2003 a celou tu dobu se ukazuje, že se teplota do několika set metrů hloubky nemění či spíš mírně klesá. Teplotu vzduchu zaznamenávají družice a ty říkají, že za posledních deset let se teplota atmosféry zvýšila nejvíc o tři setiny stupně Celsia. Tedy o nic.

Co se děje? Posledních několik let se svět jako celek neotepluje. Hlavní příčinou je asi neobvykle hluboké minimum sluneční činnosti, které se nejspíš v květnu 2013 změní na nevýrazné maximum. Teplota světového oceánu je do značné míry závislá na systému mořských proudů, tedy na dlouhodobé atlantské a pacifické oscilaci (PDO a AMO), jejíž základní cyklus je 30 až 40 let. Počátky obou oscilací se datují do doby zhruba před deseti lety, takže celý cyklus by mohl trvat do roku 2035.

Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Svět si lze představit jako hotelový pokoj v Chartúmu. Je teplý, protože v atmosféře je hodně skleníkových plynů. Ale zároveň také mořská klimatizace běží naplno. Slunce se nepřetrhne a oceány se líně převalují. Jenže jsme v Chartúmu a klimatizace není moc spolehlivá, takže občas úplně vypne a tehdy nastane hodně horký rok. Jindy je klimatizace nastavena moc nízko, kousek nad úroveň malé doby ledové,…

2010_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte