Addis Abeba
Addis Abeba • Autor: Tomáš Lindner

Den ještě nezačal. Už za dvě hodiny budou ulice ucpané auty, jejichž hřmot spolu se štěbetáním chodců a pouličních prodavačů splyne do celodenního hluku, od kterého si uši odpočinou až po ulehnutí do postele pozdě večer. Teď je ale v Addis Abebě klid. Desítky cestujících postávají ve tmě na autobusovém nádraží a mlčí. V třetím nejvýše položeném hlavním městě světa (2360 metrů nad mořem) je zima, a tak na sebe všichni navlékli několik vrstev oblečení.

42_tema01_R01_2010_s.jpg
42_tema01_R01_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Ticho přerušuje jen vzdálený šum modliteb vysílaných z reproduktorů ortodoxně křesťanských kostelů. Kazatelé v hluboce věřící zemi, která křesťanství přijala jako druhá na světě, už kolem čtvrté hodiny začali své ranní mše a melodicky předčítají z Bible. Kázání potrvá asi čtyři hodiny, stále noví věřící budou přicházet a odcházet, někteří starší lidé zůstanou po celou dobu. Hlídač na nádraží modlitby jakoby remixuje svým pípajícím detektorem kovů. Detektor nefunguje, pípá bez ustání v pravidelném rytmu, ale hlídač svou práci neodbývá. Pomalu jím přejíždí všechny staré kožené kufry a přeplněné tašky přibývajících cestujících. Plní zkrátka úkol, který dostal.
Za jeho stolkem ženy beze slov prodávají sušenky, balenou pitnou vodu značky Utopia a horkou kávu z termosky. Na prašném plácku stojí v řadě dálkové autobusy, které se teď mezi pátou a šestou hodinou rozjedou do všech velkých měst Etiopie, země, jejíž jedinečnost je zřejmá už jen z…

2010_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte