2009-389-mobr-10AR082009n.jpg
2009–389-mobr-10AR082009n.jpg • Autor: Respekt

2009-389-vobr-10AR082009.jpg
Fotografie: Markéta Kadlecová – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Ministerstvo vnitra zveřejnilo návrh, jak vyřešit situaci imigrantů ze zemí mimo EU, kteří tu s nástupem krize přišli o práci nebo o ni v průběhu dalších několika měsíců přijdou: pokud se dobrovolně přihlásí, dostanou kapesné pět set eur a stát jim zaplatí letenku domů. O tom, jaké má tento návrh klady a zápory a zda bude účinný, jsme mluvili s koordinátorkou programu Migrace Člověka v tísni Markétou Kadlecovou.

Ministerstvo odhaduje, že bez práce se ocitnou desítky tisíc lidí z Vietnamu, Mongolska nebo Ukrajiny a že se mohou stát bezpečnostní hrozbou. Souhlasíte?

To jsou vlastně dvě odlišné otázky. Analýza ministerstva je v něčem přesná: o práci skutečně přijde mnoho cizinců, opravdu se část z nich ocitne ve velmi tíživé sociální situaci. Ale odhady o růstu kriminality jsou zcela spekulativní, neopírají se o žádné statistiky, o žádná fakta. Podle mě je nepravděpodobné, že by se z cizinců masově stávali kriminálníci.

Jak ale budou svoji situaci řešit? Vypadá to logicky: přijdou o práci, ubytování, a pokud se nebudou chtít vrátit domů, nebudou mít mnoho šancí, jak tady přežívat…

Především Vietnamci budou svoje problémy řešit v rámci vietnamské komunity. Budou si vzájemně pomáhat. Řada cizinců také práci najde, protože i v době krize tu stále bude práce, o kterou Češi nebudou mít zájem. Pravda, ti, kterým propadne…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte