Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Trpaslíci a velikáni

Žurnalista a spisovatel Pierre Péan publikoval knihu Le monde selon K. Na základě zjištěných faktů o podivných finančních aktivitách Bernarda Kouchnera v Africe předkládá poněkud jiný pohled na nejoblíbenějšího francouzského politika, současného ministra zahraničí a někdejšího zakladatele organizace Lékaři bez hranic.

2009-366-mobr-68formanekR082009n.jpg
2009–366-mobr-68formanekR082009n.jpg • Autor: Respekt

2009-366-vobr-68formanekR082009.jpg
Fotografie: Jaroslav Formánek – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Jaroslav Formánek

(1960) pobýval od roku 1989 dlouhou dobu ve Francii, odkud přispíval do Respektu komentáři o francouzské politice, nyní je stálým členem redakce. Je autorem prózy Dlouhá kakaová řasa (1993), povídek z 80. a 90. let Beze stop (2001) a románu Francouzský rok (2005). Jeho poslední kniha Na cestě vyšla letos. Z francouzštiny přeložil knihy Wilfrieda Martense První a druhá Evropa (1995) a Michela Winocka Historie extrémní pravice ve Francii (1998).

„Když já užívám slovo,“ řekl Hupity Dupity tónem trochu posměšným, „tu značí právě to, co chci, aby značilo – ani více, ani méně.“„Otázka je,“ řekla Alenka, „můžete-li přimět slova, aby znamenala různé věci.“„Otázka je,“ řekl Hupity Dupity, „kdo je tu pánem – to je to celé.“

Na tenhle úryvek z knihy Alenka v kraji divů a za zrcadlem Lewise Carolla jsem si vzpomněl už loni na podzim, když česká i zahraniční média zaplavily reakce na článek v Respektu o dokumentu z počátku 50. let, podle něhož spisovatel Milan Kundera udal člověka, který pak strávil mnoho let ve vězení. Negativní a kritické reakce (byla jich většina) měly vesměs jedno společné. Podivovaly se, jak si novináři mohou dovolit osočit člověka, za nímž leží monumentální dílo a…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte