Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česko

Radar, nebo medvěd

Ve Washingtonu se probíraly bezpečnostní priority dnešního světa. Afghánistán, Gruzie, energetická bezpečnost a také stavba radaru v Brdech. Do Česka i Unie Schwarzenberg přivezl základní představu, kam by se měla ubírat diplomatická a vojenská strategie USA i Evropy a nakonec i Česka.

2009-382-mobr-17mala01R082009n.jpg
2009–382-mobr-17mala01R082009n.jpg • Autor: Respekt

2009-382-vobr-17mala01R082009.jpg
Fotografie: Musíme držet při sobě. – Autor: Ondřej Kundra • Autor: Respekt

Karel Schwarzenberg se vrátil ze svého čtyřdenního turné do Washingtonu a Moskvy spokojený. Neslyšel sice přesně to, v co doufal, ale jako vyslanec Evropské unie si s představiteli nové americké administrativy rozuměl. Ve Washingtonu se probíraly bezpečnostní priority dnešního světa. Afghánistán, Gruzie, energetická bezpečnost a také stavba radaru v Brdech. Do Česka i Unie Schwarzenberg přivezl základní představu, kam by se měla ubírat diplomatická a vojenská strategie USA i Evropy a nakonec i Česka.

Gentleman na ginu

„Pusťte nám tam třeba Švejka,“ prosí příslušníci ochranky ministra Schwarzenberga letušku vládního speciálu, aby si během osmihodinové cesty z Prahy do Washingtonu užili alespoň trochu zábavy. Pár minut nato už Haškův dobrý voják z letadlových obrazovek oznamuje, že „nám zabili Ferdinanda“. Ministr Schwarzenberg na rozdíl od svých strážců nevěnuje veselým skečům žádnou pozornost. Co chvíli vybíhá ze své – od ostatních prostor závěsem oddělené – části letadla a zvýšeným hlasem směrem ke svým podřízeným nesrozumitelně gestikuluje. Na jeho i jejich tvářích je vidět napětí.

Důvod nervozity vládní delegace je jasný. Nástup nového amerického prezidenta Baracka Obamy už několik týdnů především ve zdejších médiích provázejí spekulace, že to bude znamenat stop americkému protiraketovému…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte