Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Stárnutí sebe vědomé

Améry zkušenost koncentračních táborů vyhodnotil zcela jinak než jeho krajan Viktor E. Frankl; nikdy se nestal hlasatelem neutuchající životní naděje věcem navzdory. Améryho texty se naopak vyznačují stylisticky vytříbenou pochmurností, přímostí a mužnou upřímností upomínající spíše na Alberta Camuse. Tak ani kniha O stárnutí není smířlivou douškou za životem, ale zkoumáním a zároveň protestem proti tomu, co se jeví jako „nevyhnutelné a skandální“.

2009-291-mobr-55ameryR072009n.jpg
2009–291-mobr-55ameryR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-291-vobr-55ameryR072009.jpg
Fotografie: Obálka knihy – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Rakouský Žid Hans Mayer (1912–1978) patřil ke generaci, jíž židovskou identitu nepřipsal Talmud nebo halacha, ale norimberské zákony. Tvrdil, že Židem je podle čísla, které mu na levé předloktí vytetovali v Osvětimi. Holocaust považoval nikoli za jeden z rysů nacistického režimu, ale za jeho podstatu; domníval se, že svědectví z koncentračních táborů by měla být povinnou četbou ve školách, abychom nezapomínali, že civilizace je domeček z karet: člověk s obuškem snadno znamená více než ten, kdo zná nazpaměť Fausta.

Tyto myšlenky však už nepublikoval Hans Mayer. Aby podtrhl deziluzi, kterou mu germánská kultura připravila, a své odpadnutí od ní, změnil si po válce příjmení na frankofonně znějící anagram: Jean Améry. Takto se i foneticky vsadil do kontextu francouzského existencialismu, kam jeho esejistické dílo svým charakterem patří. Výborným příkladem toho je i kniha z roku 1968 O stárnutí – revolta a rezignace.

Kdo umře, je hrdina

Améry zkušenost koncentračních táborů vyhodnotil zcela jinak než jeho krajan Viktor E. Frankl; nikdy se nestal hlasatelem neutuchající životní naděje věcem navzdory. Améryho texty se naopak vyznačují stylisticky vytříbenou pochmurností, přímostí a mužnou upřímností upomínající spíše na Alberta Camuse. Tak ani kniha O stárnutí není smířlivou douškou za životem, ale zkoumáním a zároveň protestem…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte