„Myslím, že jsem to nezvládl,“ řekl americký prezident Barack Obama dva týdny po svém nástupu do úřadu a veřejně se omluvil za své chyby. Měl na mysli některé nominace svých lidí do funkcí, zejména Toma Daschlea na ministra zdravotnictví, o němž se provalilo, že neplatil daně (Daschle se nominace vzdal). Amerika má silnou tradici „kultury omluvy“, která je z evropského pohledu někdy až poněkud obsesivní, nicméně ve střední Evropě by si zasloužila více pozornosti. Na Slovensku totiž právě jeden pokus o omluvu vyvolal bouřlivý odpor.

Mea culpa

„Kupování poslanců byla chyba. Opozice si to musí přiznat a splatit voličům svůj morální dluh,“ prohlásil nedávno místopředseda opozičních křesťanských demokratů (KDH) Daniel Lipšic, politik mladší generace, který se mimochodem netají obdivem k Americe.

Svými slovy otevřel starou a – jak se rychle ukázalo – nezahojenou ránu slovenské politiky. V roce 2005 se menšinová vláda Mikuláše Dzurindy, v níž byl Lipšic ministrem spravedlnosti, ocitla v úzkých, protože tehdejší opozice v čele s dnešním premiérem Robertem Ficem zablokovala parlament. Situace byla zoufalá, až jednoho dne, doslova nad ránem, dva poslanci ze strany Vladimíra Mečiara otočili a začali hlasovat s koalicí. Vláda mohla pokračovat. „Nemůžeme dodnes dělat z lidí…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte