2009-296-mobr-59milkR072009n.jpg
2009–296-mobr-59milkR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-296-vobr-59milkR072009.jpg
Fotografie: Tak na otevřenou homosexualitu! – Autor: IMDB/Out Now • Autor: Respekt

MilkGuse van Santa získal osm oscarových nominací a právě startuje u nás a celé Evropě. Je to příběh prvního amerického politika, který vyhlásil, že je homosexuál. Harvey Milk, původně newyorský broker, odešel počátkem 70. let minulého století s přítelem do San Franciska. Atmosféra volné lásky uvadala a v Kalifornii zvedalo hlavu konzervativní hnutí „pro rodinu“. Homosexualita ve Státech nebyla trestná, ale vyhazovy z práce a problémy s pronájmem bytu tu byly na denním pořádku. Charismatický a praktický Milk se stal neoficiálním „starostou Castro Street“. Rovnal potyčky s policií, svůj obchod s kamerami proměnil v aktivistické centrum a několikrát kandidoval do městské rady. Neúspěšně, ale učil se.

Když konečně roku 1977 vyhrál, stáli za ním i místní levicoví demokraté, senioři, latinos, handicapovaní. Milk byl „jejich“ radní. Nelze říci, kam by to dotáhl, protože se stal společně se starostou San Franciska obětí atentátu. Podstatné je, že je neoficiálním otcem „coming outu“. Vyzýval homosexuály, aby o své orientaci řekli rodičům, šéfům i přátelům. Vystihl, že největším nepřítelem jinakosti je její démonizace. Ta plyne z utajování a strachu na jedné straně a z nedostatku informací na straně druhé.

Když lidé uvidí, že jsme normální, přijmou nás bez problémů, říkal Milk. Jeho sen se splnil a republikánský starosta San…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte