Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Dlouhý pochod do neznáma

V Číně končí oslavy vstupu do nového lunárního roku. Miliony Číňanů se budou z venkova, kam o svátcích odjely navštívit své rodiny, přesouvat zpátky do měst, kde během roku pracují. V severočínském městě Sin-ťi, které je střediskem kožešnického a kožedělného průmyslu a také výroby zábavné pyrotechniky, už se ale tito navrátilci téměř nebudou mít kam vrátit. Celosvětová hospodářská krize zasadila tomuto kdysi vzkvétajícímu městu těžkou ránu.

2009-315-mobr-36BvariantaR072009n.jpg
2009–315-mobr-36BvariantaR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-315-vobr-36BvariantaR072009.jpg
Fotografie: První na řadě. (Migrující dělníci v Šanghaji) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

V Číně končí oslavy vstupu do nového lunárního roku. Miliony Číňanů se budou z venkova, kam o svátcích odjely navštívit své rodiny, přesouvat zpátky do měst, kde během roku pracují. V severočínském městě Sin-ťi, které je střediskem kožešnického a kožedělného průmyslu a také výroby zábavné pyrotechniky, už se ale tito navrátilci téměř nebudou mít kam vrátit. Celosvětová hospodářská krize zasadila tomuto kdysi vzkvétajícímu městu těžkou ránu.

Vedení země se pokouší vyrovnat s tak velkým nárůstem nezaměstnanosti, jaký Čína už léta nezažila. A nejhůře krize zatím zasáhla právě migrující dělníky z venkova, kteří byli hlavním zdrojem pracovní síly pro exportně orientovaný průmysl a stavebnictví. O práci už přišly miliony z nich. Ale i „bílé límečky“ z měst, po léta rozmazlované dvouciferným růstem, nyní probírají, komu z nich se ztenčily prémie či zmrazil plat. I v jejich řadách už leckdo přišel o místo. Studenti, jejichž nevole se vláda odjakživa obává, dnes mají před sebou, co se týče zaměstnání, nejchmurnější perspektivu od nepokojů na náměstí Nebeského klidu před dvaceti lety. Komunistická strana se 1. října chystá oslavit šedesáté výročí svého nástupu k moci a bojí se, že občané budou ve vzpurné náladě.

Model tržního leninismu

Sin-ťi leží asi čtyři hodiny jízdy na jih od Pekingu, na prašné rovině provincie Che-pej. Je typickým zástupcem početné skupiny nově se…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte