0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Česko28. 1. 200914 minut

Republika Rath

Čistky mezi úředníky, zestátnění soukromých nemocnic, výhrůžky nečekanými nočními přepadovkami. Podle opozice vládne nový hejtman David Rath (ČSSD) ve Středočeském kraji „politikou strachu“. Místem, kde to prý lze nejlépe vidět, je tamní zdravotnictví.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Rychle pryč, zestátnění začíná. - Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt
Fotografie: Rychle pryč, zestátnění začíná. - Autor: Karel Cudlín
Fotografie: Rychle pryč, zestátnění začíná. - Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Čistky mezi úředníky, zestátnění soukromých nemocnic, výhrůžky nečekanými nočními přepadovkami. Podle opozice vládne nový hejtman David Rath (ČSSD) ve Středočeském kraji „politikou strachu“. Místem, kde to prý lze nejlépe vidět, je tamní zdravotnictví. „Nesmysl, nemocnice špatně fungují, jen se v nich snažím dělat pořádek,“ oponuje hejtman. Takže jak to je? Nastoluje se skutečně řád po letech chaosu? Anebo se ve středu Čech zkouší model politiky „made in Rath“, která po možném parlamentním vítězství ČSSD dopadne na všechny?

Všechno vystřihnout

Jakmile přijde řeč na plán hejtmana Ratha „zestátnit“ soukromou berounskou nemocnici, zapaluje si její mluvčí Vlasta Dolejšová nervózně cigaretu. A pak další a další. „Je to pro nás nepříjemné, nikdo neví, co těmi plány sleduje,“ ukazuje paní Dolejšová na čerstvý výstřižek z novin, v němž hejtman Rath oznamuje plán na „zestátnění“ deseti soukromých středočeských nemocnic, protože prý „špatně fungují“. „Bojíme se, že nám sem přestanou chodit pacienti, protože si budou myslet, že na těch jeho slovech něco je a že by tady třeba nemuseli dostat kvalitní péči,“ říká paní Dolejšová. „Přitom to není pravda. Navíc my pro další rozvoj nemocnice potřebujeme lidí co nejvíc.“

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc