„Chtěli jsme vyzkoušet, jaké má pan Kulínský nervy. Tak jako on zkouší nervy svých obětí.“ Mohla by takto MF Dnes vysvětlovat, proč otiskla fiktivní rozhovor s bývalým sbormistrem Bambini di Praga, ve kterém by mu vložila do úst, jakou rozkoš mu způsobovalo zneužívání nezletilých zpěvaček, aniž by se k němu přiznal? Těžko. To by bylo za hranicí novinářské etiky. Stejně ale deník zdůvodnil, proč identický podraz připravil na sochaře Davida Černého. Prý šlo jen o zkoušku, jaký smysl pro humor má člověk, který si sám utahuje z celé EU.

MF Dnes minulou sobotu publikovala dvoustránkový materiál, ve kterém jí Černý měl mimo jiné prozradit, že vicepremiér Alexandr Vondra nerozumí umění, takže se nelze divit, že nerozpoznal boudu s Entropou. Dál že Černému za slib mlčenlivosti slíbil další zakázky nebo že Černý svou omluvu české vládě bral jen jako komický výstup. Za textem bylo otištěné sdělení, že rozhovor je kombinací reality a fikce a „odpovědi jsou tak, jak je umělec buď řekl, anebo alespoň říci mohl“.

Je jasné, že Černý svou mystifikací vypekl nepočítaně lidí, Vondrou počínaje a výtvarnými recenzenty konče. Postavit se k tomu dá různě. Šéfredaktor Týdne mu v úvodníku vyčinil, že se za tak dobrý žert neměl nikomu omlouvat, šéfredaktor Reflexu zase napsal, že by kvůli takovému podvodu měl Vondra abdikovat.

Současné výtvarné umění rádo kombinuje realitu s fikcí, pravdu s mystifikací…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1703

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte