2009-177-mobr-40AR052009n.jpg
2009–177-mobr-40AR052009n.jpg • Autor: Respekt

2009-177-vobr-40AR052009.jpg
Fotografie: Elektřinu, silnice, vodu… ne další válku. (Volební mítink kašmírské naděje Omara Abdulláha) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Vojáci v khaki uniformách postávají se samopaly na ulicích měst i podél silnic. Další sledují každý pohyb z balkonů domů či ze škvír provizorních pouličních bunkrů. Vojenské kontroly zastavují auta na každých deseti kilometrech a kontrolují všem doklady, někdy i osobní věci. Člověk má neodbytný pocit, že se ocitl v okupované zemi, a ne v „ráji na zemi“, jak indický horský stát Džammú a Kašmír popisují starší turistické brožury.

Indie a Pákistán jsou již půl století úhlavními nepřáteli a důvodem je Kašmír, na který si obě velké asijské země dělají nárok. Nádherné kašmírské údolí je teď neoficiální hranicí rozděleno na indickou a pákistánskou část a přeměnilo se v jednu z nejstarších vojenských zón na zeměkouli.

Na Kašmír se nedávno opět upřely zraky celého světa. Jedním z důvodů bylo prohlášení Baracka Obamy, který ještě před svým zvolením zdůraznil, že mezi prioritami americké zahraniční politiky bude řešení kašmírského konfliktu. Obama vycházel z jednoduché logiky. Čím méně se Pákistán bude soustředit na sporný Kašmír, tím více sil mu zbude pro boj s teroristy v Afghánistánu i na svém vlastním území.

Názor na nekonečný boj mnoha znesvářených skupin vyslovili však nedávno také samotní obyvatelé Kašmíru. Na sklonku loňského roku se tu konaly místní volby. Hlasování probíhalo v mimořádně napjaté době. Listopadové teroristické útoky v Bombaji si…

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte