Ceká naši zemi letos téměř dvouprocentní ekonomický růst, jak předpovídá Evropská komise (a s ní ministr financí Kalousek), nebo stojíme na prahu hospodářské katastrofy, jak tvrdí nová analýza Českomoravské konfederace odborových svazů? Výhled byť jen do blízké budoucnosti je sice dnes notně mlhavý, ale přesto se zdá, že odboráři to trochu přehnali. A to nejen s onou katastrofou.

Svým způsobem lze však říct, že text Ekonomická krize – pohled odborů ze 13. ledna představuje pro čtenáře zabývajícího se ekonomikou podnětné čtení. Nemalá jeho část je dobře napsaná a kvalitní – a to nejen příloha obsahující přehled protikrizových opatření mnoha zemí, ale i analýza toho, jak velmi je naše malá, na exportu závislá ekonomika krizí zasažena (závěr, že ohrožení podniků je velké, je zřejmě správný, i když tvrzení, že náš průmysl stojí před katastrofou, je přitažené za vlasy).

Odborářští analytici nasadili vládě laťku hodně nízko.Neméně zajímavá je i část, ve které dávají autoři najevo nenávist vůči daňovému konceptu současné vlády. Úvahy o snižování daní či odvodů z mezd, které drtivá většina světa považuje za základní nástroj boje proti krizi, označují za „nesmyslné a plýtvavé“. Tuto část, která dokumentuje silnou vazbu na ČSSD, završuje graf o vývoji ekonomiky s barevně vyznačenými obdobími vlád ODS (pokles), Tošovského (recese) a ČSSD (zrychlení růstu), který by těžko obstál i před posluchačem prvního…

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte