O ZBYTEČNÉ KRÁSE

RESPEKT 3/09

Logika přírodního výběru

Se zájmem jsem přečetla článek o evoluci od Ondřeje Nezbedy. Ráda bych zareagovala pohledem molekulárního biologa. Článku dominují dvě pozorování. Nejprve se hovoří o jelenech a paroží, poté o podivuhodných ornamentech motýlích křídel. Obojí prý vysvětluje současná biologie, opřená o molekulární genetiku, nedostatečně. Ale je tomu tak skutečně?

Pokud se týká parohů, zdaleka nejsou samoúčelné a nádherně ilustrují neúprosnou logiku přírodního výběru. Jistě, škodí jelenům a často vedou ke smrti svých hrdých nositelů. Pak však zbude více šťavnatých výhonků pro výživu laní, pečujících o potomky (případně pohrobky) nejbojovnějších jelenů. Evoluční výhodu lze nalézt i tam, kde bychom ji nečekali.

Co však motýlí křídla? Příroda je ohňostroj barev a vůní. Sotva najdeme rozumný důvod, proč má lípa listy ve tvaru srdce a labuť bílé peří. Vltava by nebyla v zimě tak hezká, kdyby po ní pluly labutě černé jako krkavci. Potřebujeme však pro pochopení rozmanitosti a krásy přírody předpokládat jakési vnitřní tíhnutí, které nelze odvodit ze sekvencí DNA? Domnívám se, že nikoliv. Nehledejme však všude jen účel, leccos je dílem náhody. Povstávání živého tvaru je řízeno složitou regulační sítí. Krása je neplánovaným vedlejším produktem tohoto procesu.

Dr. Helena Štorchová

V plném znění…

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte