Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace, Technologie

Víme, kde jste

Díky mobilu s GPS mohou vaši přátelé sledovat, kde právě jste. Opravdu jen přátelé?

Slavnostně přísahám, že jsem připraven ke každé špatnosti. Čtenáři knih o Harrym Potterovi vědí, že tímhle zaklínadlem se otevírá Pobertův plánek, tedy kouzelná mapa, kde jsou vidět nejen všechny chodby a cestičky, ale také kdo po nich zrovna jde a kde přesně se nachází. Stejné funkce nabízejí každému majiteli aspoň trochu chytrého mobilu takzvané geolokační služby. Znalci internetu jim předpovídají velkou budoucnost.

Cena GPS čipů, které umí zachytit signál z družic a určit podle něj s přesností na pár metrů aktuální polohu, již klesla zhruba na úroveň guláše v běžném českém motorestu (pod pět dolarů). Čipy se proto montují nejen do navigačních přístrojů pro auta, ale také do foto-
aparátů, MP3 přehrávačů, hodinek, sportovního oblečení. A především do mobilních telefonů: příští rok se má poprvé prodat více mobilů s GPS než bez něj. Když se údaje o aktuální poloze tolika lidí a předmětů propojí přes stále zapnuté mobilní přenosy s různými databázemi, zejména se sociálními sítěmi, otvírají se těžko představitelné možnosti i rizika.

„Google Latitude je užitečná služba. Ukazuje vašim kamarádům, kde zrovna jste. Třeba vím, jestli má cenu se za někým stavovat v práci,“ vysvětluje na serveru 30minut.cz překladatel a filmový recenzent František Fuka. Byl mezi prvními Čechy, kteří začali…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.