Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Zlatá investice, zn.: žena

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Studie opakovaně ukazují souvislost mezi výdělky podniků a vyváženým zastoupením žen a mužů v jejich vedení. Teď vznikají plány, jak na tom vydělat.

Ještě před pár lety se to zdálo jako bláznivý nápad. Po pádu banky Lehman Brothers, startu finanční krize a při stále silnějších diskusích o neudržitelnosti současného finančního modelu postaveného na divokém riskování se ale Jamesi Breidingovi začalo zdát, že tentokrát by mohl uspět. A začal své kolegy z malé švýcarské investiční společnosti Naissance Capital přesvědčovat, že je třeba založit zvláštní fond s cílem investovat po celém světě do společností, kde mají ve vedení silné zastoupení ženy. Nejedná se o žádnou novinku. Podobné pokusy, založené na studiích dokládajících souvislost mezi vysokou výnosností podniků a vyváženým zastoupením obou pohlaví v jejich vedení, už finanční svět zažil. Ani jeden z nich nebyl zatím úspěšný. Finanční krize prý ale znamená podle zakladatelů Breidingova fondu nazvaného Women’s Leadership Fund (WLF) novou šanci.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

„Tradiční investiční modely jsou zpochybněné a investoři daleko víc než před krizí hledají nové způsoby investic,“ říká projektový manažer fondu Daniel Tudor. A připomíná kritiku příčin světové finanční krize zaměřující se dost často na skutečnost, že dozorčí rady a vrcholné managementy zkrachovalých bank a fondů, složené převážně z mužů…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].