Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Společnost

Takřka legální

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

V důsledku všeobecné únavy z boje proti drogám se v mnoha zemích obtížněji prosazují protidrogové zákony

Klinika přírodní medicíny“ s názvem Zelená úleva v bohémské čtvrti San Franciska není jen tak obyčejné zdravotnické zařízení. Pokud vám vrtá hlavou, jaká úleva se zde poskytuje, napoví vám její logo – list konopí. Za necelou hodinu a poplatek 99 dolarů tu pacienti mohou obdržet lékařské potvrzení, na jehož základě smějí v Kalifornii kouřit marihuanu bez obav z postihu. Ve státě, který byl průkopníkem zákazů kouření tabáku, je nyní kouření marihuany snazší než téměř kdekoli jinde na světě.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Kalifornie a její síť lékařů se vstřícným postojem ke konopí jsou nejnápadnějším důkazem opatrného celosvětového posunu k liberálnější drogové politice. Většina zemí je sice stále vázána trojicí konvencí OSN, které zakazují prodej a držení narkotik, avšak zákony se stále více uvolňují, či přímo ignorují. Platí to dokonce i ve Spojených státech, kde Obamova administrativa oznámila, že registrované výdejny lékařské marihuany už nebudou podrobovány raziím federálních úřadů.

Počínaje „šlehárnami“ ve Vancouveru až po dekriminalizaci držení drog pro vlastní potřebu v Mexiku se zdá, že americký kontinent je najednou tolerantnější. V Evropě, kde je drogová politika obecně méně přísná, dekriminalizovalo držení drog už sedm zemí a zbývající…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].