58A_jaros_R46_2009_n.jpg
58A_jaros_R46_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Obří zakázku na likvidaci starých ekologických zátěží má získat jediná firma. Objevuje se podezření z korupce, zaznívají slova o neprůhlednosti výběrového řízení. Pohlédneme-li však na celou věc s odstupem, měli bychom se nejprve ptát: potřebujeme se starých zátěží vůbec zbavit? A pokud ano, nejde to levněji?

Nedaleko Prahy, na okraji předměstí Kladna, se nachází rozlehlý pahorek, stolová hora řídce porostlá mladými stromy. Je to takzvaná Buštěhradská halda navršená z odpadu. Od 50. do 80. let minulého století se sem vozila struska z vysokých pecí, popílek z tepláren, kaly z čističek odpadních vod a podobně. Pamětníci vzpomínají na podezřelé sudy, které v haldě mizely, na kaly s vysokým obsahem zinku a kadmia, na látky obsahující kyanidy. Počátkem 90. let byla halda, z jejíchž tehdy ještě holých svahů vítr odvíval částečky prachu, oprávněně považována za ekologickou časovanou bombu.

Halda obsahuje kolem 27 milionů tun odpadu. Skončilo tu mimo jiné víc než milion tun železa a zhruba osm milionů tun strusek, přičemž obojí by se dalo využít. Na terénní útvar, který se již stal součástí krajiny, můžeme tedy pohlížet jako na sekundární ložisko železa a kameniva. Před několika lety proto přišla jistá firma s nápadem zbavit se této staré ekologické zátěže, jako „bonus“ chtěla prodávat kamenivo a zároveň získat surové železo i méně kvalitní železnou rudu.

[image id=…

2009_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte