Suchohřiby a ti druzí
„Teď je sezona suchohřibů. Vy to nevíte?“ paní prodavačka v obchodu s houbami je udivena. „To nečtete noviny?“ Má zřejmě na mysli nějaký speciální houbový tisk. Svět hub je totiž stejně obsáhlý jako svět lidí a houby umí skoro všechno. Léčí, sytí, koření a tráví, soužijí a komunikují, takže je klidně možné, že mají i své vlastní noviny.
Léčivých hub je řada druhů, vypadají jako různé druhy mimozemšťanů a účinkují na většinu chorob. Zájemci si je mohou nastudovat podle materiálů německého Institutu pro zkoumání vitálních hub (viz www.vitalpilze.de).
Esteticky nad většinu hub vyčnívají muchomůrky červené. Ty se v pražském krámku neprodávají, pouze vykupují. Koupit je bylo donedávna možné v amsterdamských coffee shopech pod názvem paddos. Ovšem od té doby, co po jejich požití francouzský turista nožem zabil svého psa, aby tak jeho duše mohla snáz opustit tělo, jsou paddos zakázány.
Naštěstí většina obyvatel světa hub je mnohem mírnějších. V chladicích boxech obchodu Samyco poklidně leží lišky a další liškovité hned vedle hřibovitých. Kromě lesních hub jsou tu také houby domácky pěstované, jako hlíva nebo šitake. Tyto domácí a přátelské houby si může každý vypěstovat také sám. Stačí si koupit za zhruba sto padesát korun balík substrátu, kde už je připravená sadba. Doma se celý balík jen pootevře a zalije vodou a již za pár týdnů houby začnou vystrkovat své hlavy, vyrostou jich tři kilogramy a vytvoří si u vás doma kousek svého paralelního houbového vesmíru.