58_civilizace_varianta02_R4_n.jpg
58_civilizace_varianta02_R4_n.jpg • Autor: Respekt

Před jedenasedmdesáti lety byla podepsána mnichovská dohoda a britský ministerský předseda Chamberlain se domníval, že zachránil mír. Odráželo se v tom jeho vidění světa jako místa, kde rozhodují zájmy velmocí a spolupráce mezi národy má podstatně menší význam. Dnes se národní přístup projevuje v nedůvěře k evropské integraci, která je (nejen) mezi britskými konzervativci velmi rozšířená.


Prvního září si svět připomněl 70 let od začátku druhé světové války. V britských médiích, včetně nejserióznějších (například The Times), se při té příležitosti objevilo několik článků, které se snažily ospravedlnit Chamberlainovu politiku „appeasementu“. Jeho postup v září 1938, kdy byla podepsána mnichovská dohoda, označily za čestný pokus zachránit „mír pro naši dobu“. Obzvlášť pro konzervativní Brity je tento pohled zcela běžný. Ale nejen pro ně. Čechy, kteří o Chamberlainovi vědí své, by mohlo překvapit, jak je v Británii smířlivý pohled na politiku tohoto muže rozšířený.

58_civilizace_varianta02_R4_s.jpg
58_civilizace_varianta02_R4_s.jpg • Autor: Respekt
Když loni vyšla moje kniha Bitva o vlny o roli médií, a především rozhlasu za mnichovské krize, stalo se mi několikrát, že jsem mluvil s nějakým svým krajanem o událostech, které vedly k mnichovské dohodě, a o jejich tragických důsledcích. Když tomu druhému začalo být jasné, k jakému závěru moje výzkumy vedly – totiž že se Chamberlain nechoval úplně, jak měl –,…

2009_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte