Rozsudek Nejvyššího soudu je překvapivý jen na první pohled

Nekonečný případ korupce někdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka má svůj další rozsudek. Věcí, která se stala synonymem zdejšího lámání práva ve prospěch mocných a jejíž hlavní protagonisté dostali nálepku „justiční mafie“, se tentokrát zabýval Nejvyšší soud. A minulý týden vynesl verdikt, že Čunkovo vyšetřování bylo v počátku poznamenané porušením zákona ze strany státních orgánů, takže zastavení případu před dvěma lety bylo v pořádku. To je překvapivá zpráva. Ovšem jen do chvíle, než o rozsudku zjistíme podrobnější informace.

Zachránce Arif Salichov
Nejvyšší soud se Čunkovou věcí zabýval na výzvu ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové a dospěl k závěru, že místopředsedovi vlády bylo ublíženo: když byl totiž Jiří Čunek svědky obviněn z korupce, státní zástupci odebrali případ vsetínským žalobcům a předali jej do Přerova. „K takovému kroku neexistovalo žádné zákonné oprávnění, a kdyby zůstalo vyšetřování ve Vsetíně, mohlo být pro pana Čunka příznivější,“ říká Nejvyšší soud.

Tím potvrdil argumenty všech Čunkových příznivců, kteří od počátku říkají, že stíhání tohoto muže bylo politicky motivováno – kým, to už neříkají. Proto prý ostravská státní zástupkyně vzala věc z Čunkova domovského Vsetína a předala ji „poslušnému“ přerovskému…

2009_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte