O tom, zda chaos kolem voleb přinese řešení rozpočtových schodků, může rozhodnout premiér Fischer

Veletoč českých politiků, zejména Jiřího Paroubka, vedl k úvaze rakouského deníku Die Presse, že Češi si snad takové politiky ani nezaslouží. A finanční trh reagoval na vznik ošemetné politické situace posílením koruny k úrovni 25 Kč za euro. Bohužel, vyhlídky pro naši ekonomiku, respektive pro její veřejné finance, se kterými je její osud čím dál tím více spjatý, nejsou příliš dobré. Stejně jako vyhlídka na odvrácení hrozící exploze státního dluhu.

Janota by se s NERV shodl
Podnětů k hledání řešení přitom mají politici dost. K návrhu ministra financí Eduarda Janoty přibyla v polovině září závěrečná zpráva Národní ekonomické rady vlády (NERV) s jasným poukazem na problém veřejných financí.

Ministr Janota by v příštím roce rád ušetřil 60 miliard z rozpočtu navrženého pro příští rok a politicky klíčovou hodnotou je pro něj deficit 170 miliard, tedy kolem 5 % HDP. Ambice NERV jsou ještě větší: zpráva uvádí, že ani v dnešní situaci by schodek státního rozpočtu neměl přesáhnout 3 % HDP. Čísla i preference ekonomických expertů a ministra financí se sice liší, ale lze předpokládat, že na překlenutí rozdílů by stačilo jedno odpoledne strávené společně v jedné místnosti. To hlavní však říkají už teď jednotným hlasem: snížení deficitu v řádu desítek miliard se…

2009_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte