Albert Pražák
Albert Pražák • Autor: ČTK

Nejen pokrokáři mají rádi, pokud se dějiny vypravují jako vzestup od primitivnějších kultur k vyspělejším. Koneckonců z takové optiky plyne, že nejchytřejší je ten, kdo je na konci. Občas se ale objeví osobnost, která podobný sebelichotivý obraz zkomplikuje. Třeba Albert Pražák. Na pražské univerzitě studoval u Masaryka, zažil rozkvět moderny i avantgard, ale přesto se ze všech lidí, které zažil, zapletl nejvíc s básníkem (a dalším svým učitelem) Vrchlickým, kterého pár let předtím právě generace masarykovských kritiků poslala do hrobu. Pražák se mu nejdřív kořil, potom se s ním spřátelil a nakonec o něm začal psát. Svou poslední knihu o něm vydal v roce 1945 a pojmenoval ji pro svůj celoživotní názor příznačně: Vrchlickému nablízku.

Nepochopil, že probuzené síly jsou mocnější. (Východní Slovensko)
Nepochopil, že probuzené síly jsou mocnější. (Východní Slovensko) • Autor: Profimedia.cz
Že Pražák psal v éře surrealismu o lumírovcích nebo o slovenských obrozencích, o kterých dokonce ani na Slovensku za posledních sto let nikdo neslyšel, nebylo důsledkem podivínské libůstky literárního historika. Vycvičený v pozitivistické a sociologické metodě, pokládal Pražák za svůj úkol popsat složitost světa v takové úplnosti, v jaké to předtím nikdo neudělal. Vzniklo tak rozsáhlé dílo, které ještě dnes při prvním seznámení působí podobně, jako když se člověk poprvé podívá do vesmíru dalekohledem. Objeví se tisíce jmen, která předtím nebyla vidět, a další se dají tušit za nimi. K navození tohoto dojmu navíc Pražákovi stačil minimální prostor.…

2009_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte