0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Civilizace23. 8. 20099 minut

Tajemství groupthinku

Astronaut
Představte si, kolego – jeden pomatenec v Americe tvrdí, že my dinosauři jednou vyhyneme.
Author: Isifa
Představte si, kolego – jeden pomatenec v Americe tvrdí, že my dinosauři jednou vyhyneme.
Představte si, kolego – jeden pomatenec v Americe tvrdí, že my dinosauři jednou vyhyneme. Author: Isifa

Ekonomická krize způsobila větší škody než válka v Iráku. Kdo by se na ni díval čistě z vojenského hlediska, nejdřív by se asi zeptal na ztráty, ale hned by si musel položit otázku: Jak to, že selhal systém předběžného varování?

↓ INZERCE

Ekonomy musíme v podstatě považovat za nadprůměrně nadané a inteligentní lidi, protože jinak by nedělali ekonomy, ale třeba montovali počítače nebo šili trička. Je jich mnoho set tisíc, což je obrovská síla kumulativní inteligence, analýzy a prozíravosti.

A přesto se v tom obrovském počtu našlo jen několik expertů, jako je Robert Schiller nebo Nouriel Roubini, kteří předpokládali, že hypoteční bublina může s velkým povykem brzy prasknout.

Jeden kolega mi vyprávěl, jak několik měsíců před počátkem krize narazil na varovný rozbor globální ekonomické situace a ve své mezinárodně rozvětvené, významné bance ho předal svému šéfovi s tím, že se jedná o zajímavý materiál, s nímž si neví rady. Vedení bankovní pobočky, spravující v několika státech majetek v hodnotě mnoha miliard korun, varovná prognóza připadala směšná. Byli to přitom zkušení a protřelí bankéři. Kolega ukazoval prognózu i dalším spolupracovníkům, protože jej zajímalo, zda má racionální jádro. Zjistil, že tímto odlišným způsobem se v jeho bance vůbec neuvažovalo.

Je to myslím klíčová věta, protože naznačuje, že na počátku ekonomické krize nebylo selhání bankovních rad či…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc