Podaří se vládě vyhnat do zahraničí přední české vědce?

Rozvášněný dav mávající transparenty s nápisy „hybaj, darmožrouti“. Oběšený vědec a jeho dosud živí kolegové prchající ze země s narychlo sbalenými skripty a zkumavkami v podpaží. Zatím se to všechno odehrávalo „jen jako“, během happeningu organizovaného minulý týden Akademií věd ČR na pražském Perštýně. Pokud by se ale v příštích třech letech naplnily záměry vládní rady pro výzkum a vývoj, budeme nejspíš svědky útěku vědců i ve skutečnosti.

Zkusme celý spor mezi akademií a vládní radou přiblížit pomocí sportovní terminologie. Představme si, že máme v české lize tři fotbalové týmy: akademický, vysokoškolský a průmyslový. Vedení fotbalového svazu rozhodne, že bude napříště přidělovat peníze podle výsledků, aby podpořilo ty nejlepší. Jenže zvolí zvláštní kritéria: nepočítají se jen góly, ale i počet kilometrů, které borci naběhají po hřišti.

Ne všichni fotbalisté v týmech jsou špičkoví, všem třem mužstvům by prospěla podstatně přísnější kritéria určující, kdo má hrát a kdo ne. Jako celek ale hraje nejlépe akademický tým. Soustředí se na to, aby dal nejvíc gólů, protože se až dosud bláhově domníval, že rozhoduje vítězství. Jenže marná sláva, hráči vysokoškolského mužstva toho víc naběhají, a proto akademiky přečíslí na body. Tím pádem o své peníze nepřijdou. Průmyslový tým sice svého akademického soupeře ani na body porazit nedokáže, ve…

2009_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 837

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte