2009-111-mobr-07kalousekR032009n.jpg
2009–111-mobr-07kalousekR032009n.jpg • Autor: Respekt

2009-111-vobr-07kalousekR032009.jpg
Fotografie: Vášně kolem vládní změny – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Ačkoliv to minulý týden vypadalo téměř na pád vlády, nakonec se aktéři sporu rozešli smírně. Otázka, jestli v rámci změn v kabinetu dostane červenou kartu Jiří Čunek, nebo Miroslav Kalousek, přerostla v bratrovražedný boj uvnitř KDU-ČSL a ještě ve čtvrtek se zdálo, že vládu potopí buď nespokojení Čunkovi stoupenci, nebo v případě Kalouskovy prohry sám premiér Topolánek. Konflikt však podle všeho skončil tak rychle, jak začal, hlavně proto, že si konec kabinetu vlastně nikdo nepřeje.

V lidoveckém hlavním stanu v centru Prahy panovala v pátek napjatá nálada. Pár hodin předtím, než se tam sešlo širší vedení, připouštěli vlivní členové, že se jejich strana ocitla na pokraji rozpadu. Dilema Čunek–Kalousek totiž oživilo dlouhodobé schizma křesťanských demokratů mezi levicovým a pravicovým křídlem. Místopředseda partaje a protagonista její „levicové“ skupiny David Macek se v médiích rozpomněl, že mu Miroslav Kalousek při prezidentské volbě chtěl „rozbít hubu“. Kalouskovi stoupenci mu zase obratem přes noviny ve své tzv. Tříkrálové výzvě vzkázali, že z „mladické nerozvážnosti maří devadesátileté dědictví jejich předchůdců“. Vedení nakonec našlo východisko ze slepé uličky: Kalousek, ale ani žádný další lidovecký ministr by z vlády neměli odejít. Přestože se tento návrh s premiérovou představou…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte