32varianta_R27_2009_n.jpg
32varianta_R27_2009_n.jpg • Autor: Respekt

32varianta_R27_2009_s.jpg
32varianta_R27_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Greg Bowles je veteránem policejního sboru v Los Angeles a vypadá jako klasický americký hrdina obdařený zářivě bílým chrupem. Ke konci své pětadvacetileté kariéry u policie to dotáhl až k „významným“ případům, mezi něž patřily neplechy spojené s hollywoodskými hvězdami. „Pamatuješ, jak se jakási ženská vloupala k Madonně do domu a začala si zkoušet její šaty? Tak zhruba tohle jsem dělával,“ brebentí sebejistě Greg.

Tady na předsunuté operační základně (POZ) Kaláguš ve východní afghánské provincii Núristán však Greg cvičí afghánské policisty. Stojí tu na vyprahlé půdě, kterou dokážou rozžhavit už první paprsky slunce, a v americké uniformě, neprůstřelné vestě a neodmyslitelných slunečních brýlích slavnostně promlouvá ke snědým, vousatým a většinou negramotným Paštúnům navlečeným do příliš velkých uniforem: „Jsem na vás hrdej! Jsme jeden tým!“ Úplně jako ve filmu.

Je to zvláštní pohled. V Afghánistánu probíhá skutečná postmoderní válka 21. století. Jenom tato podivná doba může svést dohromady někoho, jako je Greg Bowles, s někým, jako je Válí Muhammad, šéf skupinky, jež se právě účastní policejního výcvikového programu. Válí nejspíš vůbec netuší, kdo je Madonna. Zato ve svých pětačtyřiceti letech živí deset dětí se zhruba deseti tisíci afgány měsíčně (což je asi 200 dolarů a…

2009_obalka_R27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte