63_brdeckova_R26_2009_n.jpg
63_brdeckova_R26_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Jsme svědky kolapsu celého konceptu rovnosti

Topolánkova vláda padla také kvůli dvěma ženám. Nebýt poslankyň Zubové a Jakubkové, neznemožnili bychom se před EU, nestáli bychom před předčasnými volbami a neotevřeli bychom Václavu Klausovi tolik možností. Možná by vláda padla stejně. Jenže právě ony to měly jasně v rukou. Kromě nich se tak či onak „znemožnily“ všechny nové nadějné političky: Džamila Stehlíková, Dana Kuchtová, Kateřina Jacques. Neměly korupční aféry ani se nezapletly s podsvětím, jen jim to nešlo, anebo se to alespoň říkalo.

Do vysoké politiky je všechny vynesl volební úspěch zelených a měly přinést jiný pohled. Získaly pověst iracionálních treperend, které intrikují, dělají chyby a podléhají tlakům. Ta slova přímo visí ve vzduchu: „Zelení podali důkaz, že ženské do politiky nepatří, protože se tam chovají buď jako mrchy, nebo jako slepice.“ Všechny „zelené ženy“ přitom měly za sebou po volbách v roce 2006 už kus práce a do politiky vkročily s vizí. Jak může tolik kvalifikovaných lidí selhat tak podobným způsobem?

Tajné kódy?
V devadesátých letech jsem pracovala na smlouvu v jednom deníku. Hledala jsem témata a napadlo mě zajít pro inspiraci do nedaleké hospody, kde se redaktoři po práci scházeli u piva. Sedělo jich tam asi…

2009_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte