60A_R26_2009_n.jpg
60A_R26_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Josef Šusta (1874–1945)

U málokterého českého vzdělance první poloviny minulého století nabyl vztah „intelektuál a politika“ tolika podob jako u Josefa Šusty. Jako historik s respektem široko mimo odbornou obec dostal první nabídku ke vstupu do „vysoké“ politiky už před první světovou válkou, tehdy však možnost ucházet se o křeslo ve vídeňské říšské radě odmítl. V osvobozené republice byla situace jiná: diplomacie, ale z velké části také ústřední státní správa byly až do roku 1918 doménou obou v Rakousku-Uhersku vládnoucích národů. Po vzniku nového státu tak v českých zemích chyběly „kádry“ s jazykovým vzděláním a mezinárodními zkušenostmi.

Šusta, profesor všeobecných dějin na pražské univerzitě, měl obojí. Vstupu do diplomatických služeb, ke kterému ho vybízel ministr zahraničí Beneš (nabídl mu významné místo vyslance v Berlíně), se vyhnul po svém – napsal pro diplomaty dvě knihy o evropské a světové politice 19. století. V letech 1920–1921 pobyl ve vládě jako ministr školství. V dalších letech se pak stal, řečeno slovy Josefa Polišenského, „cestujícím vyslancem československé vědy“: kromě historických kongresů reprezentoval stát například v Mezinárodním výboru intelektuální spolupráce při Společnosti národů v Ženevě. Také doma sbíral skutečné i čestné funkce. Když se…

2009_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte