Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Maďarská noční můra

31_R24_2009_ctk_n.jpg
31_R24_2009_ctk_n.jpg • Autor: ČTK

Maďarští extremisté získali ve volbách do Evropského parlamentu bezmála 15 procent hlasů a tři poslanecká křesla. Jobbik, neboli Hnutí za lepší Maďarsko, tak získalo jen o jeden mandát méně než vládní socialisté. Jobbik přitom v předvolební kampani nenabídl Maďarům nic jiného než agresivní protiromskou rétoriku a soustavnou kritiku vlády.

Nově zvolená maďarská europoslankyně Krisztina Morvaiová na první pohled vypadá jako vzor úspěšné političky. Vzdělaná blondýna zvládá péči o rodinu se třemi dětmi i právnickou kariéru. K obrazu dokonalé ženy ale příliš nepasují její postoje. Kdysi se zasazovala za práva žen, ale časem změnila slovník i názory a díky nim se stala jedničkou na kandidátce extremistické strany Jobbik, která je proslulá agresivní kampaní zaměřenou proti Romům.

31_R24_2009_ctk_s.jpg
31_R24_2009_ctk_s.jpg • Autor: ČTK
Maďarsko patří Maďarům. Jobbik mění slova v činy,“ prohlašoval šéf strany Gábor Vona před volbami. Konkrétní činy si ovšem bere na starost především Maďarská garda, která je s Jobbikem přímo provázaná. Její členové pochodují městy v uniformách velmi podobných maďarským fašistům z první poloviny čtyřicátých let a protestují proti romským obyvatelům. Jobbik i Maďarská garda svalují na Romy i klesající životní úroveň Maďarů v časech ekonomické krize, která zemí zmítá silněji než jinde. Maďarský sociolog Zoltán Pogatsa

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2009_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte