Pandemie za časů hospodářské krize zní jako špatný vtip – zatím


Možná ten vtip znáte: Pan Novák se svěřuje příteli se svými obavami z cestování letadlem. Pravděpodobnost, že na palubě bude bomba, je totiž jedna ku milionu, tedy relativně vysoká. Přítel mu poradí, aby si jednoduše vzal do letadla vlastní výbušninu. Pravděpodobnost, že se na palubě stroje sejdou dvě bomby, je ještě milionkrát nižší.

K souběhu neštěstí ovšem někdy dochází. Ještě loni nikdo nevěřil, že svět může postihnout hospodářská krize blížící se té z 30. let. A pravděpodobnost, že během krize přijde chřipková pandemie? To by se snad neodvážil napsat do svého románu ani Michael Crichton.

Přesto jsme se zřejmě ocitli na prahu takové situace. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je pandemie na spadnutí. I kdybychom drasticky omezili mezikontinentální leteckou dopravu, šíření prasečí chřipky to zřejmě nezastaví. Původce nemoci, který vznikl smísením chřipkového viru prasat, lidí a ptáků, se k lidem v západních zemích zatím chová milosrdně, odborníci ale varují, že si na svého nového hostitele teprve zvyká a ještě se může naučit zabíjet. Anebo taky ne – třeba zmutuje do relativně neškodné formy podobné běžné chřipce.

Komu dáme léky?
Na celé věci je pozoruhodné, v jak nepředvídatelném světě žijeme a jak těžké je chovat se racionálně. Čekárny nemocnic a zdravotních středisek v…

2009_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte