Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Na pozvání

Vybledlá naděje oranžové revoluce

Až se počátkem května sejdou v Praze na pozvání Evropské unie šéfové šesti států (Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska, Ukrajiny), aby s EU debatovali o rozšířené spolupráci v rámci tzv. východního partnerství, budou jejich úsměvy pro kamery upřímné jen zčásti. Někdo se bude radovat, někomu bude pražský summit spíše lhostejný, zato ukrajinský prezident Viktor Juščenko jen s vypětím sil skryje roztrpčenost, že se jeho země octla zase v jednom pytli s nějakými nýmandy

2009-763-mobr-15R15masan.jpg
2009–763-mobr-15R15masan.jpg • Autor: Respekt

2009-763-vobr-15R15masa.jpg
Fotografie: Pavel Máša – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Pavel Máša

V letech 1993–1997 pracoval jako velvyslanec České republiky na Ukrajině. V roce 1999 z diplomacie odešel a působil v zahraniční rubrice Lidových novin, později i jako komentátor. Od roku 2006 je novinářem na volné noze.

Až se počátkem května sejdou v Praze na pozvání Evropské unie šéfové šesti států (Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska, Ukrajiny), aby s EU debatovali o rozšířené spolupráci v rámci tzv. východního partnerství, budou jejich úsměvy pro kamery upřímné jen zčásti. Někdo se bude radovat, někomu bude pražský summit spíše lhostejný, zato ukrajinský prezident Viktor Juščenko jen s vypětím sil skryje roztrpčenost, že se jeho země octla zase v jednom pytli s nějakými nýmandy.

Ještě před pěti lety se po vítězné „oranžové revoluci“ Juščenko cítil být hýčkaným spojencem Západu. Opojení však postupně vyprchalo a Evropskou unii začalo znepokojovat pomalé tempo politických a ekonomických reforem na Ukrajině. Pro Juščenka bylo potupou, když jeho zemi Brusel zařadil v rámci politiky „sousedství“ do skupiny s africkými a asijskými státy. „Nejsme sousedi Evropy, jsme Evropa,“ prohlašoval zneuznaně. Nehodlal se smířit ani s novou koncepcí tzv. východního partnerství, a dokonce se pokusil premiérce a bývalé „oranžové“ spojenkyni Julii Tymošenkové zakázat, aby o tomto projektu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte