2009-745-mobr-63R152009n.jpg
2009–745-mobr-63R152009n.jpg • Autor: Respekt

2009-745-vobr-63R152009.jpg
Fotografie: Jedna paní miluje, když jí čteme Dášenku. – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Na dveře pokoje zaklepe klaun. „Dobrý den, já jsem doktor Mášto. Můžu dál?“ Začíná další improvizovaná klauniáda v brněnské Dětské nemocnici. „Budete mu těžko rozumět, má vadu řeči,“ upozorňuje matka hospitalizovaného chlapečka duo v bílých pláštích a s červenými nosy. „Fadu šeči? Fyslofujte pfešlifě!“ Za pět minut už se klauni a dítě dorozumívají svým vlastním jazykem, jehož syntaxí je hra a gramatikou smích.

Saša Stankov (1984) pracuje jako zdravotní klaun rok, stejnojmenné sdružení u nás působí od roku 2001. Léčbu humorem u nás zavedl Američan Gary Edwards, který lékaře přesvědčil, že nejen díky práškům živ je nemocný člověk. Téměř padesát klaunů rozesměje ročně na čtyřicet tisíc dětí na onkologiích, neurologiích a dalších odděleních. Samozřejmě: klaun leukemii nevyléčí, nepřiměje kosti srůst. Ale podle nedávno zpracované studie může u pacientů významně přispět ke snížení akutní úzkosti nebo dítěti ulehčit adaptaci v nemocničním prostředí.

„Nejsem jenom MUDr. Mášto, taky Zahradník Edvard,“ přibližuje Stankov další část aktivity. Od září totiž klauni navštěvují také geriatrická oddělení. „Je to velký rozdíl. Vážně nemocné dítě není žádná legrace, ale přístup k němu je snazší – děti si nemoc úplně neuvědomují. Nechají se snadno strhnout, hra je pro ně to nejpřirozenější na světě. Ale starý člověk, který má za sebou téměř…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte