2009-753-mobr-41AR152009n.jpg
2009–753-mobr-41AR152009n.jpg • Autor: Respekt

2009-753-vobr-41AR152009.jpg
Fotografie: Je to horší, než si všichni mysleli. (Gyurcsány) – Autor: ISIFA • Autor: Respekt

Mezi maďarskými bankéři v Londýně se vypráví, že když se na počátku 90. let na Západě vedla diskuse o nových středoevropských demokraciích, jejich britští kolegové upozorňovali na to, že Maďarsko by díky své kultuře a mentalitě mohlo jednou dopadnout jako Itálie. Věřili, že lajdáctví, byrokracie a politická fraška jdou ruku v ruce s korupcí, nestabilními vládami a nezájmem voličů. Maďarsko mělo tehdy plné ruce práce s kopírováním německého právního systému, budováním britského a nizozemského ekonomického liberalismu a snilo o skandinávském sociálním modelu, lehce stříknutém francouzským státním centralismem. Itálie byla v tehdejších představách Maďarů zemí, kam se jezdí na dovolenou. Už není.

Politická fraška

Divadlo, které 21. března provázelo odstoupení premiéra Ference Gyurcsánye, dalo za pravdu každému, kdo zpochybňuje maďarské představy o sobě samých jako o vzorném žákovi střední Evropy. Členové premiérovy Maďarské socialistické strany a jejich koaliční partneři z liberální Aliance svobodných demokratů se týden dohadovali o Gyurcsányově nástupci, přičemž navrhli, zavrhli a zneuctili minimálně deset možných kandidátů, aby se nakonec shodli na Gordonovi Bajnaiovi, ministrovi hospodářství v Gyurcsányově vládě.

Než se bude moci 14. dubna hlasovat v parlamentu, musí být jeho nominace ještě oběma stranami schválena. Pokud některá ze stran nakonec couvne, budou vyhlášeny…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte