Pád vlády v České republice přichází v převelice nešťastnou dobu, nejen pro nás, ale tentokrát i pro celou Evropu, potažmo svět. Vláda se zhroutila v polovině předsednictví Evropské unii a rovněž v době, kdy potřebuje prosadit v parlamentu protikrizová opatření a připravovat další.

Předsednictví podle Klause

Podívejme se nejdřív na evropskou úroveň. Evropa se připravuje na klíčový summit G 20, ale tím pochopitelně nic nekončí. Světová ekonomika se propadá do nejhorší krize od druhé světové války a dopady na Evropu budou spíše horší než jinde ve světě. Silné sociální (a následně politické) důsledky krize se dostaví nejdříve v létě a potom na podzim. Ne že by Evropa potřebovala v boji s krizí nutně utrácet ještě více, než předepisují zákonné výplaty dávek, musí se ale připravit na nejhorší, a proto mít vizi, strategii a taktiku, koordinovat postupy a cíle. Předsednictví Unie, které nemá podporu domácího parlamentu, omezí svou funkci maximálně na zprostředkování jednání a váhavé moderování bez vlastního názoru.

Ještě mnohem horší je představa, že předsednictví bude někdo za pochodu přebírat, a ještě hrůznější je vize, že by to byli eurofobové Klausova ražení.

(Toto sice s krizí přímo nesouvisí, ale již teď je zřejmé, že Česká republika vůbec neposloužila malým a středně velkým státům. Soudě podle reakcí zahraničního tisku na pád vlády a Topolánkův projev ve Štrasburku, tak projde-li Lisabonská smlouva, bude naše a švédské…

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte