Je nejnovější z hudebních hvězd generace YouTube. Sedm hudebních videí, které izraelský muzikant Ophir Kutiel alias Kutiman poslal pro pobavení několika kamarádům během jediného týdne, strhlo na internetu nebývalou vlnu zájmu. Vidělo je přes milion diváků, umělcova vlastní stránka (www.thru-you.com) neustále kolabuje pod náporem nových zvědavců.

Mladík z Tel Avivu ale není jen další rozený talent, kterému servery YouTube, Facebook a MySpace pomohly k rychlé globální slávě. Ne nadarmo mu přední technologický magazín Wired věnoval obsáhlý profil a světoví internetoví publicisté se bez nadsázky tetelí štěstím – Kutiman otvírá novou tvůrčí kapitolu populární hudby.

Vlasatý teenager zkouší hrát na bicí, dobře se baví, ale moc mu to nejde. Náhle se pod rukou střihače promění v dokonale seřízený stroj, do ďábelského rytmu se přidávají buzuki, dechový kvartet, klávesy a arabský zpěvák ve zkušebně. Veškerou hudbu a obraz ke skladbě Babylon band – stejně jako ke všem dalším – však Kutiman našel v klipech amatérských muzikantů na YouTube. Sestříhal je, smíchal a v závěrečných titulcích také s poděkováním propojil s odkazy na původní domácí videa, která mu posloužila jako materiál.

Výsledek je skvělý. Muzika zní zcela profesionálně, domácí videa jí zároveň dodávají intimní atmosféru a globální mix rapujících černochů, staré dámy před varhany či zpívající matky s batoletem v Kutimanově režii zaplavuje diváka až…

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1557

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte