2009-655-mobr-32AR132009n.jpg
2009–655-mobr-32AR132009n.jpg • Autor: Respekt

2009-655-vobr-32AR132009.jpg
Fotografie: Obamova administrativa se netají vírou v globální oteplování. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Když Barack Obama loni získal demokratickou nominaci na kandidáta do prezidentských voleb, prohlásil: „V tomto okamžiku se zpomaluje stoupání oceánů a naše planeta se začíná uzdravovat.“ Teď je Obama v úřadu sotva dva měsíce, trápí ho řada dalších závažných problémů, a přesto se horlivě pustil do zápasu s globálním oteplováním (oceány však nadále stoupají). Zvýšil vládní výdaje na ochranu životního prostředí, státní správa dostala za úkol zlepšit palivovou účinnost amerických aut, přislíbil zdvojnásobit americkou výrobu obnovitelné energie a naléhal na Kongres, aby schválil to úplně nejzelenější opatření: omezení amerických emisí skleníkových plynů. Dokáže však Obama svou velkolepou ekologickou rétoriku naplnit?

O jeho nadšení není pochyb. Do vysokých funkcí, včetně ministra pro energetiku a ředitelky Agentury pro životní prostředí (Environmental Protection Agency, EPA), jmenoval vášnivé zastánce omezení emisí. Mnoho ze jmenovaných, například Carol Brownerová mající na starosti koordinaci klimatické politiky a energetiky, patří mezi veterány z Clintonovy vlády, která tehdy odsouhlasila omezení emisí v souladu s Kjótským protokolem, ale nepodařilo se jí v Senátu získat podporu potřebnou k ratifikaci tohoto zákona.

Obamova vláda rozhodla, že zhruba desetina ze 787 miliard dolarů, které chce utratit v rámci tzv. podpůrného balíčku,…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte