Frank a Madoff
Švýcarská centrální banka se rozhodla tzv. intervenovat na trzích a nakupovat zahraniční měny, tedy eura, dolary, libry, jeny apod.
Švýcarská centrální banka se rozhodla tzv. intervenovat na trzích a nakupovat zahraniční měny, tedy eura, dolary, libry, jeny apod. Cílem bylo oslabit švýcarský frank, který z pohledu tamějších autorit začal nehorázně posilovat. Posílení franku lze svádět na jediné. Tím, jak jsou zprávy o globální krizi den ode dne temnější, utíkají lidé z celého světa opět do bezpečí švýcarských bank. Vklady v těchto bankách totiž přežily zatím všechno. Jak známo, i minulé dvě světové války.
Mnozí ekonomové se však obávají, že švýcarský postup může zahájit nebezpečnou sérii tzv. kompetitivních devalvací: státy začnou soupeřit o to, kdo více znehodnotí měnu, aby zachovaly konkurenceschopnost doma vyráběného zboží na světových trzích.
Tato obava je v tuto chvíli přehnaná. Euro a dolar jsou příliš velké měny a ani ECB, ani Fed, ani americká vláda s jejich kurzem příliš nezmohou. Východoevropské státy se dalšího znehodnocení kurzu měn bojí: ohrožuje to jejich schopnost dostát závazkům či splácet dluhy.
K případu Bernarda Madoffa dvě věci. Hamižný stařec z Manhattanu byl původně obviněn z patnácti trestných činů, sám se doznal k jedenácti (patří sem například praní špinavých peněz, defraudace, vykrádání penzijních fondů, daňové podvody apod.).
Většina českých tunelářů se už sice raduje z promlčení svých činů, ale pokud ještě mají naše represivní a justiční orgány zájem…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu