Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Vášeň s rukama v hlíně

V posledních deseti letech jsou občané přesvědčováni, že je třeba opustit zápecnické radosti, do nichž je vehnal minulý režim. Češi se prý uchýlili do zahrádkářských kolonií, do zahrad svých chalup a chat, poněvadž za socialismu se nemohli realizovat lépe. K tomu přispělo ubohé zásobování. Pokud chtěl občan čerstvou zeleninu, musel si ji vypěstovat sám. Zahrádkářství je často považováno za neblahý pozůstatek socialistické éry. Nastala jiná doba a západoevropské společnosti nestojí o shánčlivé zelinářské burany - správný Evropan zeleninu kupuje v supermarketech. Realita je však poněkud odlišná. Alespoň ve Francii.

Rytmus přírodních dějů

Málokdo pochybuje, že životnímu stylu Evropy Francie přinášela a dodnes přináší určující podněty. V době, kdy vrcholí industrializace v profesionálním pěstování rostlin a kdy se naplno rozjel globální trh se zeleninou, je ve Francii privátní zahrádkářství opravdovou vášní. Nejde už o pěstění okrasných zahrad, o činnost, kterou známe jako statusový symbol bohatých vrstev z amerických filmů, ale o zahradničení v tzv. kuchyňských, my říkáme spíš zelinářských, zahradách. Statistiky jsou přesvědčivé - velký reprezentativní výzkum, pořádaný francouzskou vládou v roce 1994, dokládá, že z ovoce a zeleniny spotřebované ve Francii je 23 % vypěstováno na rodinných pozemcích. Zahradu vlastní polovina francouzských domácností, z toho dvě třetiny na ní pěstují zeleninu nebo ovoce. Nejde jen o obyvatele francouzského venkova -…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.