Přijít o ruku postiženou snětí může být někdy nezbytný předpoklad uzdravení.Když se v běhu událostí stane pro některý národ nezbytným rozvázat politické svazky, které jej poutaly k jinému národu … pak tak učiní pouze tehdy, když slavnostně odpřisáhne do posledního detailu všechny podmínky EU, OBSE, NATO, Mezinárodního soudního tribunálu pro někdejší Jugoslávii a komplexního návrhu zvláštního vyslance OSN Marttiho Ahtisaariho, „včetně přednostního přijetí legislativy zahrnuté v Dodatku XII“. Americké kolonie roku 1776 a evropská kolonie roku 2008: jen si to porovnejte.

Za všelikého povyku kolem vyhlášení nezávislosti Kosova si jen pár lidí udělalo čas na prostudování tohoto pozoruhodného dokumentu. Je tak prošpikovaný podmínkami, závazky a výhradami, z nichž se mnohé týkají ochrany zbytku srbského obyvatelstva, oplývá závazky konzultovat s mezinárodními patrony provincie, ctít je a poslouchat, že je rovněž deklarací závislosti. Jeho poslední odstavec začíná slovy „tímto jasně, konkrétně a neodvolatelně stvrzujeme, že Kosovo bude právně vázáno dodržovat podmínky uvedené v této deklaraci, včetně a zejména podmínek v rámci Ahtisaariho plánu“ (kurziva autora). Člověk skoro slyší, jak to západní poradce diktuje kosovskému písaři přes rameno. Namísto „stačil jeden skok a Kosovo bylo volné“, jde spíš o „stačil jeden skok a Kosovo bylo svázané“.

Srbské ostrovy…

20089-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20089-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte