Bushův vztah k Africe je směsí milosrdenství a chladného realismu.Od prostitutky z Rwandy by čtenář chválu George W. Bushe nejspíš nečekal. Čtyřiadvacetiletá Linda však americkému prezidentovi vděčí za záchranu života. „Dříve jsem se na AIDS testovat nechtěla. Proč také, mohla jsem se nanejvýš dozvědět, že brzy zemřu. Potom ale doktoři slíbili, že mě mohou pomoci žít, a tak jsem za nimi zašla. Zjistili, že jsem HIV pozitivní, a teď žiji díky lékům, které platí Američané,“ řekla Linda britskému deníku The Guardian.

Lindin názor není ojedinělý – nikde na světě dnes nejsou George W. Bush a Spojené státy tak oblíbení jako v Africe. Vyplývá to alespoň z mezinárodního průzkumu Pew Global Attitudes, podle kterého více než 60 procent obyvatel devíti z deseti zkoumaných afrických zemí hodnotí USA i po osmi letech Bushovy vlády kladně.

„George Bush toho pro Afriku udělal více než kterýkoli z jeho předchůdců.“ Tato chvála přišla z překvapivého tábora – ve Rwandě ji pronesl organizátor koncertů Live Aid, zpěvák Bob Geldof, který amerického prezidenta minulý týden doprovázel na části jeho návštěvy pěti afrických zemí.

Do druhé pětiletky

Bush se před pěti lety zaměřil na hrozbu AIDS, spolu se středověkou „černou smrtí“ zřejmě nejničivější epidemii v lidských dějinách, na kterou jen v roce 2007 zemřelo odhadem 1,5 milionu Afričanů. Bush…

20089-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20089-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1638

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte