2008-2786-mobr-74AR522008n.jpg
2008–2786-mobr-74AR522008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2786-vobr-74AR522008.jpg
Autor fotografie: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

K nejoblíbenějším křesťanským svatým patří už bezmála devět století muž, jenž pocházel z rodiny bohatého obchodníka se suknem. Užíval si v partách zlaté mládeže, ale ve dvaceti náhle vyměnil skvostný šat za vandrácké hadry a začal se živit žebrotou. Místo rozpustilých zábav opravoval zpustlé kostelíky. Otec jej odvrhl a veřejnost se mu posmívala, považujíc jej za blázna či opilce. Nalezl však i obdivovatele, kteří se k němu připojili, a nakonec jej uznali i nejvyšší církevní hodnostáři.

Je dodnes tak populární, že jeho postava může působit až kýčovitě. Právě on ostatně roku 1223 vytvořil pro kostel v Grecciu první jesličky, vánoční scénu Kristova narození, v níž je Spasitel, až dosud uctívaný jako vládce a nejvyšší soudce světa, zobrazen coby děťátko.

Svatost na hraně hereze

Historky ze života svatého Františka z Assisi (1181–1226) jsou jímavě prosté. Chybí v nich velebný patos i drastické scény mučednictví, zato však nepostrádají zvláštní, zdánlivě bezděčný humor. Z původních latinských verzí záhy vzniklo převyprávění v lidové toskánštině (Fioretti di San Francesco), které patří vedle díla Dantova, Petrarkova či Boccacciova k literárním klenotům italského trecenta. Tato půvabná knížka byla česky vydána už několikrát, avšak teprve v posledních několika letech u nás postupně vychází konvolut nejstarších svědectví o světcově životě pod názvem Legendy o…

2008_obalka_R52-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R52-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 71 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte