0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Eseje20. 12. 20086 minut

Jak navracet důvěru

Výrazné propady akciových burz, pád největších investičních bank a pojišťoven a prudký nárůst nezaměstnanosti nahlodal v západním světě důvěru v kapitalismus – základní princip fungování dnešní společnosti. Pohled do minulosti sice ukazuje, že krize jsou přirozenou součástí vývoje kapitalistických ekonomik, jejichž cesta k nárůstu bohatství za posledních sto let vždy vedla přes pravidelně se střídající fáze časů dobrých a špatných. Takové akademické argumenty ale v dobách paniky příliš nefungují.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Jan Bureš - Autor: Archiv autora • Autor: Respekt
Fotografie: Jan Bureš - Autor: Archiv autora • Autor: Respekt
Reklama

Jan Bureš

(1978) je hlavním ekonomem Poštovní spořitelny. Dříve pracoval jako analytik v Českém statistickém úřadu a vedl ekonomický výzkum v Institutu pro evropskou politiku Europium. Žije v Praze.

Výrazné propady akciových burz, pád největších investičních bank a pojišťoven a prudký nárůst nezaměstnanosti nahlodal v západním světě důvěru v kapitalismus – základní princip fungování dnešní společnosti. Pohled do minulosti sice ukazuje, že krize jsou přirozenou součástí vývoje kapitalistických ekonomik, jejichž cesta k nárůstu bohatství za posledních sto let vždy vedla přes pravidelně se střídající fáze časů dobrých a špatných. Takové akademické argumenty ale v dobách paniky příliš nefungují. Na čele politického pelotonu jsou proto zoufale zapotřebí osobnosti s jasnou vizí a schopností vést pragmatický krizový management – takový, který by minimalizoval škody a rehabilitoval důvěru v kapitalismus jako systém.

Víra v trh není náboženství

Zásadní překážkou řešení jakékoli ekonomické krize je ztráta důvěry. Většina rozhodnutí „západních“ občanů, odkojených sociálním státem, totiž stojí a padá s důvěrou v to, že budou mít práci, na účtu jim přistane pravidelná výplata a jejich úspory budou v bezpečí. Krize nám tento pocit jistoty bere a debata nad jejím řešením se pak jako vždy značně radikalizuje.

Na jedné…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc