2008-2758-mobr-slavkov.jpg
2008–2758-mobr-slavkov.jpg • Autor: Respekt

2008-2758-vobr-24slavkov02R512008.jpg
Fotografie: Sto šedesát tisíc lidí, třicet pět tisíc koní. Bitva u Slavkova (1805) na jedné z rytin. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Po kopcích se do daleka táhnou pustá pole, na obzoru je vidět jen bílá kaple. Mezi několika stromy se tyčí vysoký kříž. Před více než dvěma sty lety ale tato krajina poskytovala úplně jiný pohled: pole a kopce halila oblaka dýmu, na obzoru šlehaly plameny, všude kolem ležel zkrvavený sníh. Vzduch se chvěl mohutnými salvami děl a výkřiky hrůzy a bolesti, v troskách ležely hromady mrtvol. Scéně pak dominovala zběsilá skrumáž tisíců vojáků řezajících do sebe bodáky a šavlemi.

Jsme na legendárním slavkovském bojišti nedaleko Brna, kde nad koalicí rakouských a ruských vojsk vítězně vybojoval svou nejslavnější a nejkrvavější bitvu francouzský císař Napoleon. Památníky a kříže takřka na každém kroku tady dodnes připomínají naléhavost tehdejšího dramatu. Bitvy se zúčastnilo téměř sto šedesát tisíc vojáků a během několika málo hodin jich na slavkovských polích zůstalo ležet pětadvacet tisíc. Mezi zkrvavenými vojáky ale leželi i jiní padlí – rozervaná těla mrtvých koní. Dlouho se na ně zapomínalo, ale minulý týden se vzpomínky konečně dočkali i oni. Ve středu položili starostové okolních obcí a místní nadšenci na jeden z kopců kolem Slavkova základní kámen pomníku, který by měl všem připomínat (řečeno slovy kmotra celé akce Boleslava Polívky), „že i koně mají duši“.

Proč jen lidé?

A těch duší nebylo málo. Na slavkovském bojišti…

2008_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte