JIŘÍ ŠIMON: UKRADENÝ DOMOV

Knižní klub, 111 stran

O knize s podtitulem Jak se žilo na vesnici ve 40. a 50. letech napsal Arnošt Lustig: „Je to poctivé a originální vyprávění o životě jednoho z nás. Obraz českého venkova první poloviny minulého století včetně hanebné konfiskace majetku a vystěhování pracovitých a poctivých lidí. Půvab této knihy spočívá především v její pravdivosti, je záznamem skutečných událostí a osudů.“ Jiří Šimon (1936) učil na katedře atletiky na FTVS. Mezi jeho studenty patřili sportovci jako Kratochvílová, Daňek, Hilgertová a další. O statek, který jeho rodině zkonfiskovali komunisté, bojoval s bratrem osm let. Teprve v roce 2000 se mu podařilo vrátit se domů a o šest let později zde s pomocí dcery napsal své vzpomínky.

TOMÁŠ S. KONČINSKÝ: BEZSRSTÉ VÁNOCE

Beletris, 75 stran

Jeden z Končinského minipříběhů za všechny. Jmenuje se Život v přírodě: „Koroptev Psalev uměl hovořit se stromy. Ve dvanácti si sedl na zahrádku ke stromu a trpělivě formuloval svůj dotaz. Jak tak seděl, ani si nevšimnul, že vystudoval školu, pak druhou, začal chodit do práce, oženil se, měl kopu dětí, rozvedl se, pochoval rodiče, znovu se oženil, pochoval manželku, přežil povodeň a pak i druhou, nezískal Nobelovu cenu a vypěstoval si knír. V pětasedmdesáti zachytil jasný signál, že strom jeho otázce porozuměl. Odpovědi se bohužel nedočkal, ale ta tam každé jaro…

2008_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte