2008-2525-mobr-ponorka.jpg
2008–2525-mobr-ponorka.jpg • Autor: Respekt

2008-2525-vobr-56R472008.jpg
Fotografie: Britská jaderná ponorka třídy Astute. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V sobotu 8. listopadu večer uváděla jedna z českých televizí film K-19: Stroj na smrt, vyprávějící o havárii sovětské jaderné ponorky, která si v roce 1961 vyžádala životy nejméně 27 námořníků. Diváci v tu chvíli netušili, že necelých devět hodin před začátkem filmu došlo nedaleko Vladivostoku k jinému neštěstí na palubě ponorky a počet obětí nebyl o mnoho nižší.

Ruská jaderná ponorka Něrpa absolvovala v minulých dnech zkušební plavbu v Japonském moři, při níž zřejmě jeden z námořníků bezdůvodně spustil požární zařízení; vzápětí byla dvě oddělení na přídi automaticky uzavřena a změnila se v past, do níž začal proudit plyn freon. Ten vyváže ze vzduchu kyslík, a pomáhá tak hasit požár. Poplachový signál se nerozezněl včas a lidé na palubě si nestihli nasadit kyslíkové masky (některé překvapil poplach ve spánku). Dvacet lidí se udusilo a nejméně 22 dalším způsobil jedovatý plyn zranění.

Požární systém využívající freon je zastaralý, moderní aparatury hasí oheň méně drastickým způsobem. Neštěstí se tak zařazuje do dlouhé řady havárií, při nichž se sovětské a ruské ponorky kvůli selhání techniky, jejímu stárnutí či nejrůznějšímu šlendriánu stávaly skutečnými „stroji na smrt“: klesaly ke dnu i s posádkou a jadernými zbraněmi na palubě, ozařovaly námořníky smrtelnou dávkou radiace, měnily se ve vězení, z něhož přeživší nemohou uniknout a čekají na záchranu – ta…

2008_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte